نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
سیمین آقا رضی

سیمین آقا رضی

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 1

تولد: 15 آذر 1317 در تهران

سیمین آقارضی متولد 15 آذر ماه 1317 در تهران، نوازنده ایرانی ساز قانون بود. او نواختن ساز را نزد مهدی مفتاح آموخت. وی با خوانندگان مطرح ایران چون محمدرضا شجریان، حمیرا، دلکش، هایده، ایرج، سیما بینا، علیرضا افتخاری، گلپا و... همکاری هنری داشته است. سیمین آقارضی در دی ماه سال ۱۳۸۸ به علت کهولت سن و بیماری درگذشت. سیمین آقارضی درمنی نوازنده شاخص ساز قانون آذر ۱۳۱۷ خورشیدی در تهران زاده و پس از پایان تحصیلات ابتدایی وارد هنرستان موسیقی شد.

او از ابتدا استعدادی شگرف و عشقی بزرگ به موسیقی داشت و محضر اساتید بزرگی را درک کرد. استاد صبا در مورد وی گفته بود: «وی یکی از هنرمندان بزرگ موسیقی ایران خواهد شد». کلامی که سال‌ها بعد محقق شد. آقارضی با چند ساز آشنا بود و به خوبی و مهارت آن‌ها را می‌نواخت؛ او ویلون را نزد ابوالحسن صبا، پیانو را نزد جواد معروفی، قانون را از مهدی مفتاح، آواز را از غلامحسین بنان و تمبک را نزد حسین تهرانی فراگرفت و علاوه بر این با نواختن رباب، بربط، قیچک و کمانچه نیز آشنایی کامل داشت.

با بسیاری از ارکسترهای بزرگ مانند ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر خالقی به رهبری روان‌شاد روح‌الله خالقی همکاری داشت و با بسیاری از اساتید همچون پرویز یاحقی، علی تجویدی، حبیب‌اله بدیعی، همایون خرم، حسین تهرانی، یوسف یوسف زاده و ... همکاری و اجرا داشته است. چندی هنرآموز هنرستان آزاد موسیقی به سرپرستی محمدعلی امیرجاهد و مدرس انجمن حمایت از نابینایان بود و شاگردان بسیاری از کلاس وی بهره گرفتند.

در اواخر دهه ۴۰ به عنوان تکنواز قانون به استخدام رادیو درآمد و در ارکسترهای بزرگی مانند ارکستر گل‌ها و ارکستر سازهای ملی مشارکت پربار داشت. مهدی مفتاح که خود از جمله چهره‌های شاخص ساز قانون در ایران به شمار می‌رود، دربارهٔ آقارضی گفته است که: «سیمین ساز قانون، این ساز باستانی و اصیل ایرانی را با هنر نوازندگی و استعداد خاص خود دوباره زنده کرد».

از تک نوازی‌های سیمین‌ آقارضی می‌توان به آلبوم قانون سیمین با همراهی تمبک آبتین اجلالی اشاره کرد که سال هاست تجدید انتشار می‌شود.

بی‌اغراق می‌توان گفت در تمام اجراهای قبل از انقلاب و بیش‌ترین اجراهای سال‌های پس از انقلاب در انواع موسیقی، از موسیقی فیلم، اجرای گروه‌های بزرگ و نام آشنا تا موسیقی‌های مردمی صدای ساز قانونی که شنیده می‌شود، محصول، دستان هنرمند سیمین آقارضی است. بانو سیمین آقارضی دوشنبه بیست و یکم دی ماه ۱۳۸۸ دار فانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.[۱]

وی در آلبوم دو بیتی‌های باباطاهر با استاد عبدالوهاب شهیدی همکاری کرد.

آلبوم های سیمین آقا رضی

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.