نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

دانلود تکنوازان رادیو
سه گاه زند

سه گاه زند

اثری از :
فضل الله توکل

سبک: بی کلام > سنتی

تاریخ انتشار: اسفند 1395

ناشر: چکاوک زنده رود اسپادانا

هنرمندان

میرعلیرضا میرعلی نقی - منتقد موسیقی : « موسیقی شهری ما، در شکل متعالی خویش، در دو جلوه اصلی، حیات معاصر خود را نشان داده است: آثار نوشته شده برای ارکستر بزرگ و آثار نواخته شده و خوانده شده در محافل نخبگان موسیقی. هر دوی این جلوه ها، در فاصله سالهای 1320 تا 1350، اوج درخشش های خویش را داشته اند و در بیست سال گذشته رو به زوال و کم کیفیتی رفته اند. تحلیل رفتن و تعطیل شدن تدریجی سرچشمه های ابداع و انشاء، در آن فرهنگی که با همه مشکلاتش، به هرحال زایا بود و حرکت می کرد، باعث شد که بدانه این فرهنگ، چه از حیث محتوا و چه از منظر تاثیرگذاری روانی، به حدی از ضعف برسد که حتی بازنوازی آثار گذشتگان و امکانات خیره کننده تکنولوژی ضبط و پخش صدا هم نتواند محمدل مستحکمی برای بازیابی مجدد آن خلاقیت های نیرومند و آن حال و هوای تاثیرگذار باشد.

در میان این تک دانه های درخشان، هنرمند خنیاگر، فضل الله توکل بزرگ، مسندی ممتاز و متمایز از دیگر استادان آفرینشگر دارد. ایشان غیر از آفرینش نغمه های درخشان، ترانه سرایی مجهز به خلاقیتی جوشان و صاحب ذهنی لطیف و نکته دان است و در نواختن سنتور نیز تکنیکی منحصر به فرد و غیرقابل تقلید دارد و در مجموع، نمونه ای است ناب و نایاب از یک خنیاگر اصلی ایرانی که در شرایط فرهنگی و اجتماعی امروز و فردای این سرمزین، بعید خواهد که نظیر و بدیلی پیدا کند. استاد توکل در این لوح فشرده صوتی، سفری دیگر بر بال های بداهه را تصویر کرده است؛ سیر و گشت در دو مایه زیبای ایرانی : بیات ترک (زند) و سه گاه، که این یکی، متاسفانه سالهاست از دید و دست موسیقیدانان نسل جوان ایران فروافتاده و جای آن را "نوا" مبتلاً به پرده های ماموزون و شور تامپره، گرفته است.

نوازندگی استاد، گاه عطف به جمله های مشهور از ساخته های ماندگار در سال های گذشته و گاه ارایه کننده جمله های بدیع و بکر، که در آن تکنیک های نوازندگی به قصد و ارایه مطلب و ایجاد احوال و احساسات موثر هستند و نه به قصد تکنیک نمایی و نواختن مطالب مغشوشی که نه محتوا دارند و نه احساس فردی و نه زیبا شناسی مشخص.

زمزنمه های آرامبخش این جویبار نقره ای نغمه و نوا را ، شعرخوانی سوخته حال خوشخوانی نامدار همراهی می کند؛ استاد نادر گلچین که با صدای آوازش همگی آشنایی داریم و صدای گفتارش را برای اولین بار است که میشنویم، با خوانش شعری از رهی معیری بزرگ. 

طپش های مداوم و موثر این همراهی از تنبک نوازی محمود رفیعیان است که آلبوم حاضر به همت او فراهم شده و به دست ما رسیده است. هنرمندی در آستانه چهل سالگی نیل به پختگی واقعی، از نوجوانی همراه با بزرگترین استادان حاضر در بیست سال گذشته نوازندگی کرده و از تایید و حمایت آنان برخودار شده است. رفیعیان با تکیه بر مکتب کلاسیک استاد حسین تهرانی و نیز با علاقه شخصی ای که به هنر زنده یاد استاد جهانگیر ملک دارد، در این آلبوم، به سیره هنمرندانی چون ملک و افتتاح، همت در همراهی و همنوازی داشته و نه تکنوازی و خودنمایی و تکنیک نمایی های بی ارتباط با فضای اجرا که آفت تنبک نوازی معاصر شده است. وی، هنر نوازندگی ، تنبک همراه را در مقام حقیقی آن به کار گرفته است. همه این عوامل متناسب و مساعد، فرصتی دیگر میدهد به شنوایی خسته امروز ما که شاید دمی در این سایه سار آرامبخش، نفسی تازه کند.»

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

دانلود تکنوازان رادیو

آلبوم های دیگر فضل الله توکل

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.