نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
تست متن
سفر به دیگر سو

سفر به دیگر سو

اثری از :
شهرام ناظری

آهنگساز:
شهرام ناظری

سبک: با کلام > سنتی

ناشر: سروش

هنرمندان

ترکیب کلی این اثر بر اساس نگرش و جهان بینی عارف بزرگ قرن هفتم، شمس تبریزی پی ریزی شده است. همان طرز تفکری که به عنوان خط سوم، شالوده عرفان ایرانی را تشکیل می دهد و عرفا و فلاسفه بزرگ سرزمین مان، طی هزاره اخیر پیوسته از آن سخن رانده اند و حضرت مولانا در این باره فرموده است: این جهان وان جهان مرامطلب کاین دو گم شد در آن جهان که منم موسیقی این اثر نیز برای بیان چنان اندیشه و طرز تفکری، که راه های نارفته و عوالم کشف نشده را پیشنهاد می کند، کوشیده است تا با ایجاد تغییراتی در تدوین و اجرا، خود را با آن فلسفه هماهنگ سازد. در این اثر، نوع لحن با آنچه که ما با عنوان لحن آوازخوانی دوره قاجار از اساتید خود آموخته ایم تفاوتهایی دارد چرا که با ادای آن الحان شاید به مقصود خود نمی رسیدیم بنابراین لحن آوازخوانی به دور از تکرار و تقلیدهای متداول خود را به فرهنگ شعر مولانا که همان عرفان حماسی ایران است نزدیک نموده تا دیگر از آن رگه های منفی که ریشه در ناخودآگاه جمعی گذشته تاریک کشورمان داشت اثری نباشد. سعی شده است برخورد سازها و آواز و هماهنگی آنها(با توجه به جوهره موسیقی سنتی) به الگوی ساختاری شعر عرفانی ایران شبیه باشد. اشعاری که همچون امواج دریا سرشار از تحرک و پویایی است، و بیانی متناسب را طلب می کند. بنابراین کلمات با نوع بیان ویژه ای به یکدیگر پیوند می خورد و تحریرها نیز حرکت بیشتری دارند و برخی مواقع، به صورت کاملا ریتمیک ادا می شوند. از آنجا که این تغییرات دستاورد سالها تجربه و مطالعه در فرهنگ و هنر ایران بوده است لذا ارایه توضیحی کوتاه در مورد آن ضروری می نمود. موسیقی این اثر با چنین ذهنیتی شکل گرفته و تلاش می کند تا گونه ای از موسیقی سنتی را که در واقع موسیقی سنتی دوران ماست در کنار دیگر انواع ارزشمند آن بازشناساند. پیوند میان اعضای گروه و هماهنگی و همراه بودن آن ها مهمترین عاملی بوده که ما را در راه رسیدن به هدفی که به آن اشاره شد یاری کرده به گونه ای که میتوان نوعی وحدت و یکپارچگی را در کل اثر شاهد بود. در واقع اعضای گروه در باز آفرینی این اثر سفری را به همراه یکدیگر آغاز می کنند که با حالاتی از آرامش و مراقبه (مدیتیشن) آغاز می شود و به تدریج به اوج خود که همان شور و سماع است می رسد ما این سفر را سفری به دیگر سو نام نهاده ایم.

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

# عنوان طول تعداد پخش
1

در عاشقی پیچیده ام

8:55
266
2

ساز و آواز

13:48
168
3

گروه نوازی با آواز

14:29
162
4

آب حیات عشق

6:35
140

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.