نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
رکن الدین مختاری

رکن الدین مختاری

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 0

تولد: 1266 در کرمانشاه

وفات: 1350 در تهران

رکن‏ الدین مختارى معروف به رکن‏ الدین‏ خان در سال ۱۲۶۶ ه .ش در کرمانشاه به دنیا آمد و در سال 1350 براثر سرطان و پس از عمل روده در تهران درگذشت. چون هیچ‏گاه موسیقى را به صورت حرفه‏ اى دنبال نکرد، شرح حال و فعالیت‏هاى موسیقى او کمتر ثبت شده است. گزارش فعالیت‏هاى او در زمینه‏ ى موسیقى، در حقیقت به سال‏هاى پایانى عمر او محدود می شود، چرا که او زندگى حرفه‏اى خود را نه در موسیقى که در سیاست (و در حقیقت به ‏عنوان عامل سیاست) جُست. در دوران جوانى لباس نظام پوشید و بعدها به خدمت شهربانى وقت درآمد و این راه را تا به آخر، و به بالاترین منصبى که مى ‏توانست دست یابد، یعنى تا ریاست پلیس و شهربانى رضاشاه، ادامه داد. بنابراین آنچه از سرگذشت و شرح‏ حال مختارى باقى مانده نه در بیان فعالیت‏ هاى یک موسیقیدان، که در شرح حال یکى از دست ‏اندرکاران حکومتى، و در واقع دومین شخص قدرتمند، در دوره‏ اى از حکومت رضاشاه است. اینکه او کى و چگونه به موسیقى روى آورد، تقریباً در هاله‏ اى از ابهام است، امّا همه می دانند که او ویلن را نزد حسین‏ خان اسماعیل‏ زاده آموخته است. اینکه با کمانچه آغاز کرد یا دفعتاً ویلن را – که تازه نواختن آن در ایران مرسوم شده بود – انتخاب کرد نیز دقیقاً معلوم نیست. آنچه در آن تردیدى نیست، این است که او در دوران خود نوازنده، موسیقی دان و آهنگسازى صاحب ‏نام شد. شاید یکى از دلایلى که باعث شد او هم در موسیقى و هم در نظام به مراتب بالا دست یابد، در این نکته باشد که او توانست احساس و ضداحساس را در خود، در زندگى و… آمیخته کند. اینکه او توانسته با حرفه‏ اى که داشته است، موسیقیدانى تمام‏ عیار باشد، همیشه مایه‏ ى شگفتى بوده و هست. استاد روح‏ اللَّه خالقى در کتاب سرگذشت موسیقى ایران می نویسد: “اى کاش همواره چون آغاز عمرش وقت خود را صرف موسیقى نموده بود تا مشاغل دیگرش براى پایان زندگانى ثمراتى تلخ به ‏بار نمى ‏آورد.” عاقبتِ او را همه مى ‏دانند: سقوط رضاشاه، و به تبع او سقوط مختارى، زندان.
نام رکن‏ الدین ‏خان به‏ عنوان یکى از تأثیرگذاران در موسیقى به ‏عنوان، مبدع، آهنگساز، ردیف ‏دان و نوازنده در موسیقى ایران ثبت شده است. متأسفانه او موسیقى را به‏ عنوان حرفه برنگزید؛ امّا توانایى‏ هایش فراتر از بسیارى از دست ‏اندرکاران موسیقى آن زمان بود. او و درویش ‏خان به‏ عنوان ابداع‏ کنندگان “پیش ‏درآمد” در موسیقى ایران شناخته شده ‏اند. فرم و قالبى که ایجاد شد، رواج یافت و تا چند دهه، محمل بیان هنرى بسیارى از موسیقیدانان شد. و نیز همزمان با درویش ‏خان به قالب “رِنگ” روحى تازه دمید و ساخته ‏هایش در این قالب، ملاک و زمینه ‏ى آهنگسازان بعدى شد. بعضى درباره‏ ى حس و روح آثارش منصفانه قضاوت نمى ‏کنند؛ امّا همین بس که “پیش ‏درآمدهاى او را نه‏ تنها درویش ‏خان شخصاً مى‏ نواخت بلکه به شاگردان خود نیز تعلیم مى‏ داد و همین کار وسیله‏ ى انتشار و رواج آنها گردید. داورى استاد روح ‏اللَّه خالقى درباره‏ ى مختارى و ساخته‏ هایش چنین است: “وى یکى از بهترین شاگردان حسین‏خان اسماعیل‏ زاده ‏ى کمانچه ‏کش بود که نزد آن استاد ویلن زد و به ردیف موسیقى ایرانى به‏ خوبى آشنا و مسلط شد و در زمان خود همیشه به‏ عنوان بهترین ویلن‏ زن شهرت داشت و به نظر نگارنده پیش‏ درآمدهایش در نوع خود بى‏ نظیر است. با اینکه به موسیقى اروپایى آشنایى نداشت و حتی به خط موسیقى هم آشنا نبود ولى در ساختن این قسم آهنگ ذوق و سلیقه و ابتکار مخصوص به‏ کار برد.”

آهنگ در نقش از آلبوم
قسمتی از پیش درآمد (سه نوازی)

قسمتی از پیش درآمد (سه نوازی)

آهنگساز حاصل عمر

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.