نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

دانلود تکنوازان رادیو
قانون بی قانون

قانون بی قانون

اثری از :
رابعه زند

آهنگساز:
رابعه زند

سبک: بی کلام > سنتی

تاریخ انتشار: اسفند 1395

ناشر: نشر و پخش جوان

هنرمندان

میر علیرضا میرعلی نقی - منتقد موسیقی « از بیداری مجدد صدای قانون در فضای موسیقی ایران، حداکثر شصت سال گذشته، و به نظر می رسد که پویایی و رشدی سریع تر از آنچه که تصورش میرفت، در منزلگاه های امروز و آتیه، پیش رو دارد، استقلال تدریجی صدادهی ، تکنیک های نوازندگی و نغمه پردازی با آن به طرزی که از سایه ی سنگین موسیقی های عرب و ترک و ارمنی جدا شود و به نرمی هویت ایرانی - نه الزاماً مقید به موسیقی دستگاهی - برسد، نیاز به آموزش های طولانی همراه با پژوهش های شخص آمیخته به ذوق و قریحه دارد و این آلبوم، مثالی روشن از رسیدن به چنین توفیقی در شرایط خاص خروش است.

آنچه که در دستاورد هنری رابعه زند اهمیتی ویژه دارد، استقلال و تشخص فضای موسیقایی او ، در عین وفاداری ناخودآگاه، به ریشه های انواع موسیقی شرقی (ایرانی، عربی، هندی، ترکی) است که به مدد مهارت ویرتوزی او، جلوه ای برازنده و بی نقص دارد، و در طیفی ما بین نوازندگی استاد کارانه و تلاش صادقانه برای رسیدن به مرزهای زرین نغمه پردازی، طی طریق می کند؛ و در این رهپویی، خود را به هیچ قاعده و قانونی محدود نمی کند. گاه بدون تم مشخص، و تنها به قصد فضاسازی محض، می نوازند. گاهی فارغ از تمام فرم های شناخته شده برای نغمه سازی، صرفاً به قابلیت های روایی و داستانگویی مستمر با زبان اصوات می پردازد که از قضا دارای قابلیتی آشکار برای استفاده های تصویری، در متن فیلم یا کلیپ نیز هست. زمانی از تفکری صرفاً موسیقایی پیروی می کند و به نیروی استعدادی ذاتی، ظرافت های نهفته در مقام گردانی های زیبا، سکوت های معنادار، استافده از تکنیک های هارپ نوازی (بهره گیری از زبان سازی دیگر برای بیان با قانون)، آفرینش آکوردهای اندیشه شده و از صافی آزمون و تجربه گذشته و ظرفیت ای صدادهی در طول سیم های کسیده شده بروی خرک و پوست (مضراب خورده) را برای نمایش خیال سیال خویش به خدمت می گیرد تا درون خود را بیان کند. گاه دقایقی چند را به سیاحتی بی مرز در فواصل انتخابی بدون محدودیت در مقام ها و یا جملات شناخته شده در آثار معروف سپری می کند و موسیقی شخصی خود را می آفریند، موسیقی که راگ هندی، دستگاه ایرانی، موقام ترکی و مقام عربی در آن ، مانند چندین نخ فلز، در هم ذوب شده و آلیاژی ویژه و انحصاری را عرضه می کند، بدن اینکه مطلب و محتوا به نفع نمایش های ویترای از بین برود و بدون اینکه شخصیت ذاتی قانون در اجرا و به ویژه در صدا دهی مطلوب فراموش شود. امتیاز قابل تحسین این مجموعه ،  در این است که از فوت و فن های ارتقای استدیویی عاری است و قطعات بدون مترونم و با ضبط به شکل چندین لاین، طوری نواخته شده اند که عیناً قابلیت اجرای روی صحنه را داشته باشند و امکان حضور زنده و انسانی ساز+ نوازنده را پیش روی مخاطبان فراهم کند.

دنیای موسیقی رابعه زند، به غایت شخصی است و غایت فراگیر هم هست. چون هم بی مرز است و هم نوستالژیک، و این از موسیقیدان هایی بر می آید که ذهنی آزاد و خلاق داشته و در لحظات آفرینش، جز به تعالی بیان جهان درون خود، قید و بند دیگری نداشته باشند.

او گذشته از فضاهای شخصی خویش، دلبستگی خود را به سایر اقلیم های موسیقایی زیبا نیز نشان میدهد از ضربی کرد مقام لبنانی که ندایی است به غایت لطیف و تغزلی با فراز و فرودهای عاشقانه و بی قرار، که اجرای آنها با تغییر پرده ها در قانون، مهارتی در سطح بالا را می طلبد، تا قطعه پیش که یک دو ضربی سیزده تایی است، تا واریاسیونی زیبا روی قطعه "دود عود" اثر استاد مشکاتیان که فرصتی برای شنیدن آکوردهای زیبای ابداعی رابعه زند نیز هست، و بالاخره آواز نهفت و چهارمضراب در دستگاه نوا را نمی شود از یاد برد، مهارت بی چون و چرای دو هنرمند کوبه ای نواز همایون نصیری و پدرام بلورچی که در عین همراهی شخصیتی مستقل و شاخص را از ساز دست خود به نمایش گذاشته اند. و قانون نوازی بی قانون مدارهای کلیشه ای را با هنر خود آرایش بسته اند. »

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

دانلود تکنوازان رادیو
# عنوان طول تعداد پخش
1

خداحافظ شهریور

4:04
874
2

سرگذشت پاییز

3:16
1035
3

مخالف همه چیز

4:46
440
4

تناقض

6:37
423
5

پیراهنت

3:26
285
6

برداشتی از مقام کرد

2:18
294
7

پیش درآمد نوا

2:45
274
8

آواز نوا

4:08
240
9

دود عود

2:14
331
10

آواز نهفت

2:15
231
11

بازی (چهارمضراب نوا)

3:24
258

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.