نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
تست متن
مثنوی خوانی 2

مثنوی خوانی 2

سبک: با کلام > سنتی

ناشر: ماهور

هنرمندان

بابک خضرائی « مثنوی خوانی را ، که در اینجا منظور از آن خواندن اشعار مثنوی معنی با آواز خوش است ، می توان همزاد مثنوی معنوی دانست. مثنوی به شیوه ای خاص و توسط افرادی که توانایی کافی داشته اند ، در حلقه ی یاران مولانا اجرا می شده است. حتی این فرضیه قابل طرح است که شیاد مولانا اجرای ملحون و موسیقایی مثنوی را بیشتر درنظر داشته است تا خواندن دکلمه وار آن را.  خواندن مثنوی در گستره ای از هند تا ترکیه و نیز بخش هایی از آسیای میانه و بالکان ، سنتی آشناست. در نواحی ایران نیز مثنوی با همان لهجه و حالت موسیقایی محلی رواج دارد. از جمله در شمال خراسان و منطقه ی تربت جام نوعی مثنوی خوانی به نام “مثنوی کاشمری” مرسوم است.
در موسیقی دستگاهی ایران نیز خواندن و نواختن مثنوی جایگاه ویژه ای دارد. در ردیف موسیقی دستگاهی ، مثنوی معمولاً در بخش های پایانی دستگاه و آواز بسیار مرسوم است. در ردیف آوازی مهمی چون ردیف عبدالله دوامی و محمود کریمی و نیز ردیف ابوالحسن صبا (برای سنتور) ، بخش قابل توجهی از اشعار گوشه ها به شعرهایی از مثنوی معنوی یا اشعار هم وزن آن اختصاص یافته است. با ای همه در تمام آوازها و دستگاه ها میتوان گوشه ی  مثنوی را خواند. از این نکته میتوان دریافت که گوشه ی مثنوی نه یک لحن یا ملودی در پرده های خاص ، بلکه بیشتر یک الگوی ریتمیک است که از وزن عروضی آن – فاعلاتن فاعلاتن فاعلن – پیروی میکند. بر این پایه ، گرچه در بسیاری از موارد اشعار گوشه ی مثنوی از کتاب مثنوی معنوی انتخاب می شود ، اما از اشعار دیگری – البته به همین وزن – نیز برای خواندن آن استفاده شده است. به نظر می رسد در مثنوی خوانی نه تنها باید وزن شعر و حتی مضمون آن را به درسی انتخاب کرد و لحن و گردش نغمگی موسیقی کلاسیک ایرانی را در نظر داشت، بلکه باید منش با وقار این گوشه – این حالت غیرقابل توضیح اما قابل درک – را نیز آموخت و عمل کرد. »

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

نظرات (1)

3 خرداد 96 ساعت 02:31 hamed ziaye

با سلام و تشکر چرا نمیشه گوش داد.

3 خرداد 96 ساعت 09:40 پشتیبانی نوا یاب

اصلاح شد. سپاس از شما

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.