نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
کاسعلی اکبرپور

کاسعلی اکبرپور

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 0

تولد: 9 فروردین 1313 در خشک بیجار

على اكبرپور (كاسعلى اكبرپور اسطلخى) فرزند حاج اسماعیل در عید قربان در سیاه اسطلخ كه یكى از قصبات شمال شرقى گیلان است متولد شد. بیش از 9 سال از سنش نمى‏ گذشت كه به رشت آمد و در منزل یكى از نزدیكانش سكنى گزید و خواندن و نوشتن را فرا گرفت. وى در این شهر بود كه رفته‏ رفته علاقه وافرى به موسیقى پیدا كرد و این علاقه چنان در وجودش اوج گرفت كه براى یادگیرى این هنر به آموزشگاه گروهبانى ارتش وارد شد و نزد مرحوم مسیو پروان كه یكى از معلمین خوب و بارز آن زمان بود و بسیارى از نوازندگان آن روزگار، تكنیك موسیقى را نزد ایشان كار مى‏ كردند تعلیم ویولن را آغاز كرد. مسیو پروان علاوه بر ویولن، انواع سازهاى بادى را در ارتش مى ‏نواخت و ضمن نواختن آنها به شاگردان، نت را آموزش مى داد. اكبرپور زیر نظر این معلم دلسوز به سرعت مدارج ترقى را پیمود به طورى كه در ردیف اولین نوازندگانى قرار گرفت كه با فرستنده ‏ى مخابراتى این استان هفته‏ اى یك ربع ساعت با خوانندگان مختلف از: جمله ناصر مسعودى برنامه اجرا مى‏ كرد. علاقه، پشتكار و استعداد وى موجب شد كه با وجود داشتن همسر و فرزندان موفق به گرفتن دیپلم شد و در ارتش با عنوان استاد موسیقى به تدریس در كلاس موسیقى مى‏پردازد.
على اكبرپور از سال 1344 به گروه نوازندگان رادیو پیوست و در اركسترهاى مختلف به نوازندگى (آلتو) پرداخت، سپس با اركسترهاى: باربد، نكیسا و اركسترهاى بزرگ رادیو و تلویزیون همكارى كرد و در سال 51 -54 موفق به اخذ لیسانس موسیقى در رشته‏ ى آهنگسازى از هنركده‏ ى موسیقى ملى وابسته به دانشگاه مى‏ گردد و جزو اولین هنرمندانى بود كه بورس ادامه‏ ى تحصیل موسیقى در كشور انگلستان نصیب وى و محمدرضا گرگین ‏زاده مى‏ گردد ولى او به خاطر زن و بچه و گرفتارى زندگى از رفتن به سفر منصرف می‏شود. اكبرپور براى هنرمندانى چون: یروان پدر ژرژ مارتیروسیان، كیهان دیوانبگى، ركن‏الدین نژند احترامى خاص قائل است ولى پیشرفت خود را مدیون: ابراهیم روحى‏فر، والوت تارخانیان، حسن رادمرد، محمود كریمى، مصطفى پورتراب، رحمت‏اللَّه بدیعى، حسین دهلوى، فرهاد فخرالدینى، احمد پژمان، كریستیان داوید مى‏داند و همكارى با مرتضى حنانه، فریدون ناصرى، مصطفى كسروى، مهدى مفتاح و سیروس شهردار را براى خود افتخار مى‏داند و از سالهاى پربار هنرى خود تلقى مى‏كند. موسیقى محلى در وجود اكبرپور موج مى‏زند به طورى كه بسیارى از قطعه‏هاى ساخته شده توسط او گویاى این ادعا و الهام گرفته از زادگاه خود، سرسبز و خرم گیلان زمین مى‏باشد و در طول سالیان همكارى وى با رادیو و تلویزیون پخش گردید كه حدود 300 آهنگ و قطعه مى‏باشد و بیشتر آنها تم‏هاى محلى دارد. كاسعلى اكبرپور، هنرمندى است بسیار حساس، زودرنج ولى متواضع، خوش‏قلب و مهربان كه علاقه‏اى بسیار به همسر و خانواده، به زادگاه، به موسیقى ایران، به هنرمندان آن و شعرایى كه در دوران فعالیتهاى هنرى همكارى داشته مثل: سیمین بهبهانى، شهین حنانه، آذر صرافپور، شهر آشوب، تیمور گورگین، ماهدخت مخبر، راغب، خورشیدى دارد و به صداى هنگامه اخوان بسیار علاقمند است و ایشان را مثل دختر خود مى‏داند خداوند حدود 20 اولاد به اكبرپور عنایت فرمود كه بیش از 6 دختر برایش باقى نماندند و متأسفانه بقیه عمرى نكردند و خیلى زود از این جهان رفتند و به سراى باقى شتافتند؛ ولى اكبرپور نوه‏هایى دارد كه موجب گرمى كانون خانوادگى او مى‏باشند. وى در صدا و سیما به كار نوازندگى و آهنگسازى مشغول است و براى خوانندگانى چون: مهرداد كاظمى، جهانگیر زمانى، گودرزى، قدمى آهنگهایى ساخت كه ضبط و اجرا گردید و از آثار باارزشى مى‏باشد كه وى ساخته.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.