نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

رنگ های هفت دستگاه

رنگ های هفت دستگاه

سبک: بی کلام > سنتی

تاریخ انتشار: 1386

ناشر: ماهور

هنرمندان

مرحوم استاد فرامرز پایور در رابطه با این آلبوم در سال ۱۳۷۴ نوشته است : « رنگ های هفت دستگاه که امروز جزیی از ردیف موسیقی ملی ایران محسوب می شوند در حقیقت قطعاتی بوده اند که برای رقص ساخته و تنظیم شده اند و معمولاً در آخر یک برنامه ی موسیقی اجرا می شده و توام با رقص بوده اند. هر قسمت از آنها دارای حرکات خاصی بوده که توسط استادان فن تنظیم و تعلیم داده می شده و مطابقت کامل با ملودهای رنگ داشته است. متاسفانه کسان که با این فیگورها و حرکات شنایی داشته اند یا در گذشته اند یا آنها را به دست فراموشی سپرده اند. مبحث رقص در موسیقی سنتی و محلی ایران خود مقوله ی مهم و جداگانه ای است که می باید توسط پژوهشگران موسیقی ایرانی مورد بررسی و مطالعه ی دقیق قرار گرفته و رساله ی جامعی در مورد آن تهیه و منتشر گردد. بعدها که از رقص کمتر استفاده شد فقط موسیقی آنها که همین رنگ ها می باشد باقی ماند. این قطعات چزئی از ردیف موسیقی ایران در آمده و بیش از آنکه به جنبه ی حالت آنها توجه شود جنبه ی تکنیکی آنها مورد توجه قرار گرفته و اغلب تکه های برای تمرین قدرت مضراب تنظیم شده اند. آقای پژمان آذرمینا یکی از بهترین شاگردان سنتور این جانب است بنا به توصیه ی من رنگ های مزبور را از کتاب های ردیف موسیقی ایرانی تنظیم موسی معروفی و نورعلی برومند استنساخ کرده و برای سنتور تنظیم و نت نویسی کرده اند که نت های آنها به چاپ رسیده است. در این مجموعه ایشان با بهره گیری از ذوق و استعداد سرشاری که در موسیقی دارند سعی نموده اند که آنها را به نحو شایسته ای تنظیم و اجرا نمایند که هم مورد پسند اهل ذوق قرار گیرد و هم برای نوازندگان علاقمند به سنتور قطعات ضربی از ردیف موسیقی ایران در دسترس باشد. به خصوص که قطعات در کوک سنتور (چپ کوک) اجرا شده که نواختن آنها به تکنیک قابل ملاحظه ای احتیاج داشته و خالی از اشکال نیست. آقای سیامک بنایی به طرز جذاب و بدیعی ساز ایشان را همراهی کرده و توماً هم نوازی زیبایی از قطعات مذکور به وجود آورده اند. توفیق و پیشرفت هر دوی آنها را از خداوند مسئلت می نمایم. ۱۳۷۴ »

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.