نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
تست متن
جزیزه قشم

جزیره قشم ، روایتی است از حس درونی ۸ هنرمند یعنی علی بوستان،کارن همایون فر،محمدرضا علیقلی،پیتر سلیمانی پور،کریستف رضاعی،فرهاد اسعدیان،سعید انصاری و رضا عسگرزاده از جزیره قشم و موسیقی این جزیره که پس از سفر این هنرمندان به جزیره و شنیدن موسیقی محلی آن و سپس آهنگسازی ای که ۱۴ ماه بعد حاصل آن را آلبوم “جزیره قشم” به فعل تبدیل می نماید. هرکدام از آهنگسازان نامبرده در عرصه های خود جز بهترین ها هستند.

اگر در عرصه ایران زمین با دویست و چهل حکومت نشین موسیقی سرود زندگی بوده است، موسیقی سواحل جنوبی خلیج فارس و به ویژه موسیقی ناب و بکر بزرگ ترین جزیره این خلیج یعنی قشم، همواره بهترین نماینده صادق و گویای سرود زندگی است. خصلت ویژه موسیقی اصیل و بکر قشمی، حسی بودن به تمام معنی آن است و نوازنده با آواهایی که جانمایه از عشق و شور به زندگی می گیرد، مستقیم و بدون واسطه، حس ناب و بکر خود را که برگرفته از بانگ گردش های چرخ است، با امانت داری و صداقت رسولی امین، برکویر تشنه ی جان های شیفته جاری می کند. آری، چنین می کند تا هر شیفته بی تابی به اندازه گنجایش دست هایش بتواند از این آب زلال نوش جان کند و سرخوشی حاصل از این بانگ نوشانوش را نثار جان های پاک و دل های بی غبار آن کسانی گرداند که بیش از پنج هزار سال این امانت را با صداقت و دقت و وسواس به میراث داران این گنجینه کهن هنر رسانده اند. 

ابراز حس درون هنرمند با حنجره و کف دست ها، که به وصال پوست صاف و آسمان "پیپه" و "دهل" و "کسر" می رسد، همراه با کلامی که سرود زندگی است و برلبان راوی جاری می شود؛ چنان تاثیر بی تردیدی بر نیوشاگر این سرود می گذارد که آن را در ژرفای جان احساس می کند و سرمست و سیراب می شود. فریادهای بی امان "دهل گپ" با شلاقه هایی که از ساقه "پنگ" خرما بر عرصه آسمانه این ساز صبور فرود می آید و فریاد دلدوز و جان افروزی که از آن بر می خیزد؛ آوای "جاشو"هایی است که نسل از پی نسل طی سالهای طولانی به هنگان توفان شلاق ناخدا را بر گرده های خود حس کرده اند و بانک هم آوای جاشوهایی را در تاریکای خاطره شان بیدار می کند که در صدای تبل های تبدار، حتی فریاد فولناک و در طاقت سوز شلاق ناخدا و جاشوهایش را با شکیبایی به فراموشی می سپارند.

آنها در تمام این مصائب و ناخوشایندی های دل به این خوش می داشتند که هرچه زودتر بار گندم، کشمش و خرمای خود را به گرسنگان آفریفا برسانند و از سرزمینی که مردمش بر اثر خشکسالی، بی برگی و گرسنگی به فغان آمده اند و اما شان بریده است؛ مردان و زنان جویای کار را به ایران آباد و آزاد و پرنعمت آن روزگاران برسانند. این مهمانان فرا خوانده شده از همان روزگاران که پا به سرزمین "آریا" ها گذاشتند، دست های رنج آشنای خود زمین های بایر را آباد کردند و بر این عرصه های آفتاب گیر یک دست، نهال نخل و اوکالیپتوس و دیگر درختان خدنگ و مقاوم به گرما کاشتند. 

آنها که موسیقی ساز و آواز و رقص جز لاینفک زندگی شان بود؛ "سوگ سرودها" و "سرودهای شادی و سرور" را به هنگام کار، عزا و عروسی (رزیف) و حتی بیماری (زار)، در طی قرن ها فراموش نکردند و همراه از این موهبت متبرک و الهی در مقامی شایسته و بایسته برخودار بوده اندو خواهند بود.

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

# عنوان طول تعداد پخش
1

خورشید

7:40
270
2

یا طالب بلوز

7:45
164
3

زار

7:28
137
4

دریا داد

7:30
83
5

بام قشم

7:01
133
6

سوئیت حرا

7:48
137
7

ساحل سیمین

6:14
182
8

خرما

6:54
59

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.