نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
تست متن
گوسان پارسی 1

گوسان پارسی 1

هنرمندان

این اثر شامل سه قطعه است. قطعه اول با عنوان حاجی اسرائیل دارای منشادء خراسانی و ظاهراً برخاسته ی ذهن حکمت آموز خنیاگران شرق خراسان است. قطعه ی دوم نقل موسیقایی جمجمه است که دارای خاستگاه گنوسی می باشد. این قطعه براساس روایات نقشبندیه از معجزات و کرامات عیسی روح الله است. قطعه سوم یکی از مشهورترین و قدیمی ترین مقامات سازی خراسانی به نام مقام الله است. این مقام تجلی ذهنی خنیاگران نقشبندیه در ذکر ذات حضرت حق می باشد. 

جهانگیر نصری اشرفی : براساس شواد و مدارک نادر و معدود، گوسان ها یکی از اولین عهده داران و راویان بخشی از فرهنگ و هنر شفاهی فلات ایران بوده اند. در این زمینه به ویژه از تسلط آنان بر بسیاری از سنن فرهنگ شفای، پدیده های آیینی و به ویژه موسقی سخن رفته است. می توان متصور شد که آگاهی از اندوخته ها و یافته های تاریخ اجتماعی و برخی جنبه های هستی شناختی، آیینی، دینی-مذهبی و حکمی نیز در محدوده ی دانش گوسان ها قرار داشته است. به نظر می رسد گوسان ها نیای اسفانه سرایان، خنیاگران و نقالان معاصر به شمار می آیند. در این زمینه تحقیقات پژوهشگرانی چون مری بویس، اقبال آشتیانی، هینگ م آجاریان و آقایان ارمنی و نیز مهرداد بهار می تواند پاسخگوی برخی پرسش های علاقمندان باشد. در عین حال تامل بر این موضوع خالی از فایده نیست که گروهی از پژوهشگران تاریخ فرهنگ عقیده دارند که گوسان ها وظیفه ی اصلی خنیاگرای را در این باستان برعهده داشته اند. همین دسته از پژوهشگران واژه های گوسان ارمنی و مگوسانی/ مگسنی گرجی را نیز برگرفته از گوسان پهلوی دانسته و وظایف مشتری را برای گوسان های ایران، گوسان های ارمنی و مگوسانی های گرجی قائل هستند. 

خارج از ابهامات و تاریکی های موجود درباره نام و نشان گوسان بعدها اقشار و صنوفی همچون خنیاگر، شائر، شربند (شروند)، شرخون، نقال، اوزان، عاشیق، بخشی و... وظیفه ی اجرا و ارائه ی نقل های موسیقایی را در نجد ایران به عهده داشته و ادامه دهنده و راوی برخی از سنت های گوسانی شدند. در هرحال منظومه ها یا به عبارت صحیح تر نقل ها و داستان های موسیقایی، پاره ای از اساسی ترین ارکان هنر گوسانی، خنیایی و پر قدمت ایران زمین محسوب می شوند. علاوه بر حفظ بخشی از نظام هندسی و جوهره ی موسیقی و تجلی یافتن مکتب ها، سبک ها و شیوه های مختلف و متفاوت خنیاگری اصیل و با قدمت ملی، این گونه نقل ها در بردارنده ی برخی از وجوه بنیادین تاریخ فرهنگ کشور است. این سازه نه تنها بازتاب زیباشناسی و ذوق ملی و قومی است، بلکه تبلور حوزه ی گسترده ای از مبانی فکری و سنت های ارجمند شافی است. از همین رو نقل های موسیقایی به گونه ای روند اندیشه ی ساکنان فلات ایران را از دورانی نسبتاً کهن تا زمان معاصر بر می تاباند. با توجه به موضوعات یاد شده و نیز به خاطر نزدیک شدن به پایان حیات این گروه از فرم های موسیقایی، نمونه های ارائه شده در این مجموعه ماحصل سالها تلاش تحقیقاتی نگارنده می باشد و اعتنا به بخشی مهم از میراث های فرهنگ کشور است.  بهمن 1383

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.