نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

بی صدف دردانه باش

بی صدف دردانه باش

هنرمندان

سید علیرضا میر علی نقی – کارشناس موسیقی : « این هشت قطعه ، با اینکه براساس اشعار مولانا جلال الدین رومی در دیوان شمس است ، و با اینکه سازها در آن نقشی معناردار و تعریف شده را دارند و از کارکردهای عادت شده ی سازهای ایرانی در گروه نوازی های معمول دور هستند ، با همه این احوال ، نه موسیقی باکلام به معنای متعارف آن هستند نه موسیقی پروگراماتیک. طراحی این کاز از هیچ قالب شناخته شده ای تبعیت نمی کند و شاید همین ، امتیاز آن باشد. فضای صوتی این هشت قطعه ، از درهم آمیزی صدای سمپل و صدای سازهای ایرانی ، چنانکه شایسته دقت و وسواس ابوسعید مرضایی و کوشش آرش زنگنه است ، حاصل شده. رنگ صدای خاص “کوزه” نیز به این هماهنگی رنگین کمک میکند. جمله های غنی از ملودی های پر عاطفه ، در فضای بین اونیسون و هارمونیک و با مدد از کنتراپون های بریده بریده نوشته شده اند و بافتی مدرن و در عین حال بسیار آشنا را ارائه می کنند . استفاده از تکنیک لایت موتیف (طراحی یک جمله به عنوان نماد پدیدار شدن گهگاهی آن به عنوان تداعی کننده) و نیز تکریب و در هم آمیزی (فید-این) آواز یا “کلمه” در بافت متضاد و در عین حال هماهنگ از برداشت های شعری در ذهن آهنگساز را پیش رو می گذارند. و سلیفه او را در نوع تعطیع و برش حاص در متن اشعار ، نمایان می کند. و شاهد مثال آن استفاده از یک شعر در دو شکل موزون موسیقایی است؛ که البته تصنیف خوانان استاد کار قدیمی (نظیر استاد فرهنگفر) در این کار به شکل انفرادی مهارت تام داشتند. تمام این امکانات و اندیشه های خوش پرداخت شده ، در صدای توانای سید مرتضی فلاحتی ، از قوه به فعل درآمده است. همدلی آهنگساز و خواننده ، این امکان را به وجود آورده که از تمام زمینه های امکان برای خوانندگی در سطح بالا استفاده شود. گو این که آلبوم حاضر ، به مقتضای فنی و تکنیکی خود ، ماهیتی استودیویی دارد و مخصوص صحنه نیست. ، چرا که چنین اجرایی در هیچ صحنه ای امکان پذیر نیست. (به عنوان مثال : صدایگری از خواننده در دو اکتاو ، و استفاده از خط بم آن به عنوان زمینه یا پد ، درست مثل استفاده از سمپل در مقابل سازهای اکوستیک). و نباید از یاد برد که در چنین آثاری ، اندیشه وطراحی آهنگساز و مراقبت کلی او از جریان اجرا و ضبط (از نوازنده و ناظر ضبط) ، بسیار مهم است و اهمیت او را به عنوان کل اثر نشان می دهد.
این آلبوم ، اثری مدرن است. ولی غریب و بیگانه با ذائقه و فرهنگ موسیقی و شعر فارسی نیست و اثری ایرانی و دارای روحیه ای اصیل است. اما تکرار و کلیشه سازی و بهره برداری از فرمول های آهنگسازان معاصر نیست. ابوسعید مرضایی با شناخت روشنی که از تکنیک نوازندگی (با اجرای در حد وسواس) ، تکنیک آهنگسازی ، شعر فارسی و نیز تجربه گروه نوازی و صدا برداری دارد ، فضایی تازه ، شنیدنی و حاوی حس های لطیف و آشنا را عرضه کرده است. اگر ان روند اندیشه و آفرینش و مراقبت تداوم داشته باشد ، فضایی که او را ارائه کرده ، دیگر شخصی نیست و می تواند ماوای بروز اندیشه و احساس آهنگسازان از نسل او و بعد از او باشد که چنین زمینه ای را برای بیان حرف های خود مناسب می بینند. »
نوا یاب : “بی صدف دردانه باش” آلبومی زیباست با صدای سید مرتضی فلاحتی معروف به بامداد با آهنگسازی ابوسعید مرضایی است که برروی اشعاری از مولانا ساخته شده است. ساز بندی آلبوم عبارت است از کمانچه ، نی ، کوبه ای و سه تار (شورانگیز) می باشد که با صدای بامداد همراه هستند. امیدوارم لذت ببرید.

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

# عنوان طول تعداد پخش
1

بشنو از نی

5:49
87
2

بنمای رخ

6:24
40
3

مرو آنجا

3:06
26
4

دیدار

7:13
22
5

دیده از خلق ببستم (تکنوازی شور انگیز)

8:16
30
6

موسی و شبان

4:59
30
7

بازار مسگرها

2:37
16
8

پیر چنگی

6:52
17

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.