نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
بهزاد رضوی نیا

بهزاد رضوی نیا

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 0

تولد: 25 آذر 1329 در یزد

وفات: 7 فروردین 1385 در تهران

مرحوم بهزاد رضوی‏ نیا نوازنده تنبک در سال 1331 در یزد متولد شدند. پس از چندی بنا به ضرورت شغل پدر همراه خانواده به تهران آمد و هنگام تحصیل در دبیرستانهای: دانش، ابوریحان، بدر، کاوه و مهر کیش در فعالیتهای هنری آنجا شرکت و در نمایشنامه‏ ها بازی و در ارکسترها ضرب می ‏نواخت و چون از صدایی خوش نیز بهره‏مند بود با حضور در کلاسهای آواز ایرانی زنده ‏یاد استاد اسماعیل مهرتاش که در جامعه ‏ی باربد به صورت رایگان تشکیل می ‏شد و آموختن ردیفهای آواز موسیقی ایرانی به آموختن تنبک به صورت علمی نزد استاد حسین تهرانی و استاد محمد اسماعیلی در هنرستان موسیقی پرداخت (۱۳۴۶) همزمان از کلاسهای هنرستان نیز استفاده می‏برد.
در سالهای پایانی دبیرستان در مسابقه ‏های هنری تهران و سراسری ایران متوالیاً به مقام اول دست یافت که تا پایان دوره دبیرستان ادامه داشت (۱۳۴۷) و (۱۳۴۹) با اتمام دوره‏ی دبیرستان همکاری گه گاهی خود را با رادیو به همکاری مستمر تبدیل کرد (۱۳۴۹) و مدتی با گروه کر اپرای تهران همکاری کرد (۱۳۴۹) در سال ۱۳۵۱ به دعوت گروه موسیقی تلویزیون در برنامه‏های ساز و آواز گروه نوازی، همنوازی و تکنوازی شروع به همکاری نمود. به منظور معرفی و اجرای موسیقی ایرانی سفرهایی به کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکا داشت. در سال ۱۳۵۳ با گروه اساتید موسیقی همراه شد و در کنار استادان مسلم موسیقی اصیل ایرانی چون: فرامرز پایور، حسن کسایی، اصغر بهاری و جلیل شهناز قرار گرفت و در برنامه‏ های مختلف هنری با ایشان همکاری کرد و طی سالهای ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ با گروه جلیل شهناز، گروه اصغر بهاری، گروه سماعی، ارکستر سازهای ایرانی (ارکستر مفتاح) و برنامه تکنوازان رادیو همکاری نمود. با وجود اشتغال دائمی به کار نوازندگی به صورت حرفه‏ای از تحصیلات عالی غافل نماند و در رشته جامعه‏ شناسی از دانشگاه تهران فارغ ‏التحصیل شد. پس از پیروزی انقلاب به عنوان نماینده و سخن‏گوی واحد موسیقی از طرف همکاران انتخاب شد و این سمت تا سال ۱۳۶۰ ادامه داشت و در جهت اعتلای موسیقی و اقتدار این گروه هنرمند، زحمات بسیار کشید که متأسفانه عقیم ماند.
در سال ۱۳۶۱ به دعوت اداره تئاتر در نمایشنامه مروارید به کارگردانی اکبر زنجانپور به ایفای نقشی پرداخت که داشتن صدای خوش از ضروریات آن بود و بالاخره آوازی را که سالها برای دل خود می‏ خواند با وسوسه ‏ی تئاتر برای دل دیگران سر داد. بر روی بسیاری از اشعار حافظ و مولانا آهنگ ساخته و تعداد زیادی از نغمات بومی را آرایش داده و اجراهای دلنشینی از آنها تدارک دیده است. در سال ۱۳۶۷ در نمایشنامه‏های سوگ سیاوش به کارگردانی سیاوش تهمورث و نمایش (من به باغ عرفان) روایتی از زندگی سهراب سپهری به کارگردانی خانم پری صابری شرکت جست و تمامی آهنگها و ملودی ‏های اجرا شده و در این نمایشنامه‏ ها را خود ساخت و اجرا نمود. بهزاد رضوی نیا می‏ گوید: «عالم هنر خصوصاً وادی موسیقی آنقدر وسیع است که هرگز نمی ‏شود گفت: این منم طاووس علیین». با همین باور بسیار متواضع است و می‏گوید: «من به شیوه ‏ی خودم یعنی درست گوش کردن از همه همکارانم نکاتی آموخته‏ ام، و این تلمذ هنوز ادامه دارد».
هم ‏اکنون پس از اتمام کار در ارکستر ایرانی و گروه سازهای سنتی واحد موسیقی رادیو، چند نفری از هنرجویان رشته تنبک را آموزش می‏ دهد و خودش معتقد است که از میان آنان اگر ۴ نفر به عالم موسیقی حرفه ‏ای و قابل عرضه برای مردم راه یابند من سهم خود را ادا کرده‏ ام. از دیگر کارهای او سازسازی است که دستی در ساختن سازهای مختلف خاصه تنبک دارد. و به عقیده صاحب نظران تنبک های ساخت وی از ظرافت و صدایی خوش برخوردار است.

 ایشان در تاریخ 12 فروردین 1385 به دلیل بیماری سرطان به دیار باقی شتافتند

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.