نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
بهنام سامانی

بهنام سامانی

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 1

تولد: 10 خرداد 1346 در سامان

بهنام ولیخانی سامانی زاده ۱۰ خرداد ۱۳۴۶ شهر سامان در استان چهار محال و بختیاری. وی بیش تر با نام بهنام سامانی شناخته می شود. او نوازنده تنبک، دف، دایره، کوزه و دیگر سازهای کوبه‌ای و از اعضای کنونی گروه دستان می باشد. بهنام سامانی اکنون مقیم شهر کلن آلمان است. 

بهنام سامانی از سیزده سالگی نزد جمشید محبی در شهر اصفهان به فراگیری ساز تمبک مشغول بود. او در سال ۱۳۶۶ در اروپا با چند تن از استادان موسیقی اصیل ایرانی همچون فرامرز پایور، هوشنگ ظریف و رحمت‌الله بدیعی کنسرت‌هایی برگزار کرد. دیگر فعالیت‌های وی عبارت است از: عضویت در گروه دستان از سال ۱۹۹۹ میلادی، شرکت در کنسرت‌ها متعدد گروه دستان در ایران و دیگر کشورها و حضور در جشنواره های معتبر جهانی. تشکیل گروه ضربانگ و ارائه چندین کنسرت و آلبوم با این گروه و همچنین تشکیل گروه سامانی.

بهنام در چندین جشنواره معتبر بین‌المللی، از جمله فستیوال موسیقی ۲۰۰۱ در سائوپائولو، فستیوال موسیقی ایرانی ۲۰۰۱ در مونیخ، فستیوال موسیقی ایرانی۲۰۰۰ در سوئد و ایتالیا، فستیوال ریتم استیک ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ در لندن و فستیوال ریتم ۱۹۷۷ در زوریخ اجرا داشته است. او همچنین برای ایستگاه‌های رادیویی SWF و WDR اجرا داشته و ضبط‌های بی‌شمار و حضور تلویزیونی متعدد داشته است.

علاوه بر آن، تدریس در شهر های مختلف اروپا، همنوازی با موسیقیدانان ایرانی و غیر ایرانی، اجرا به همراه گروه کاروان، طراحی ساز اودو-ضربانگ ( براساس کوزه یا اودو)، نگارش کتاب آموزشی برای دف و اودو- ضربانگ، نوازندگی در آلبوم های بی‌شماری از موسیقی دانان برجسته ایران، نیز در کارنامه وی دیده می‌شود. او اودو-ضربانگ را با همکاری شرکت آلمانی شلاک ورگ ساخت و با اضافه کردن یک قطعه پوست به کوزه (اودو) و ایجاد یک سوراخ دیگر در بدنه ساز، آن را طراحی کرد. او در کنسرت گروه دستان با پریسا، از این ساز هم استفاده کرد.

آلبوم های بهنام سامانی

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.