نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
اسدالله حجازی

اسدالله حجازی

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 0

تولد: 1320 در تهران

وفات: 11 فروردین 1393 در تهران

ه سال 1320، اسدالله حجازى در محله سرچشمه‏ تهران كه یكى از محلات قدیمى و اعیان‏ نشین بود، دیده به جهان گشود. پدرش یكى از شاگردان خوب استاد علی اكبر شهنازى بود به طورى كه هر وقت استاد، بنا به عللى در كلاس حاضر نمی ‏شد وى به جاى استاد، شاگردان را تمرین و دروس ایشان را مرور می ‏كرد. وی در سال 1334 براى فراگیرى ضرب كه پایه موسیقى سنتى ایران محسوب می شود نزد حسین تهرانى می ‏رود و به فراگیرى ضرب می ‏پردازد و پس از یك سال علاوه بر استفاده از وجود پدر هنرمند خود جهت آموختن «تار» نزد استاد شهنازى می ‏رود و به طور سینه به سینه از مكتب استاد استفاده می كند سپس جهت فراگیرى نت نزد استاد موسى معروفى رفت و نیز در همین زمان شروع به فراگیرى مبانى موسیقى (تئورى موسیقى...) نزد ابراهیم صفایى، رادمرد، سپس پیرنیا و نیز ویولن را نزد یكى از شاگردان استاد صبا در سال 1337 شروع نمود در سال 1339، وى موفق به دریافت گواهینامه و جایزه‏ اول در نواختن تار بین جوانان ایران می شود و پس از 13 سال تحصیل در آلمان غربى در رشته ژنتیك گیاهى به اخذ دكترا نائل گردید. وى هنگام تحصیل در اروپا، پس از اجرا و معرفى موسیقى اصیل و سنتى ایران در دانشكده موزیك دانشگاه «یوس توس لیبیگ» در شهر «گیسن» بنا به درخواست رؤساى آن دانشكده شروع به تدریس بعضى از سازهاى ایرانى نظیر: تنبك و سنتور و تار همزمان به فراگیرى چند ساز خارجى مثل: گیتار كلاسیك و پیانو و نیز دیگر مسائل موسیقى فرنگى پرداخت. لازم به تذكر است پس از آموزش تنبك به خارجیان علاقمند این ساز، ایشان تشكیل گروهى تنبك‏ نواز را می دهد كه حاصل آن اجراى چندین برنامه‏ متوالى و جالب در آن دانشكده بود كه موجب شناسایى هرچه بیشتر ضرب به خارجیان شد. در سال 1353 كه دكتر اسداللَّه حجازى از اروپا به ایران بازگشت، مجدداً ردیفهاى عالى مرحوم شهنازى را شروع كرد. 

در نهایت دکتر اسد الله حجازی مدرس ؛ از نوازندگان کم نظیر تار و دانشیار دانشگاه تهران ، روز دوشنبه یازدهم فروردین نود و سه؛ در خلوت و انزوا چشم از جهان فرو بست.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.