نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
عبدالحسین برازنده

عبدالحسین برازنده

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 0

تولد: 1270 در اصفهان

وفات: 27 بهمن 1351 در اصفهان

عبدالحسین برازنده متولد 1270 درگذشت 27 بهمن 1351 نوازندۀ تار و یكی از بزرگترین آهنگسازان كلاسیك ایرانی بود. استاد اصلی او درویشخان بود و او در زادگاهش، اصفهان، از محضر استادان بزرگ اواخر قرن چهاردهم هجری نیز استفاده کرده است. شهرت او، به عنوان تارنوازی با تكنیك قوی و بیان بلیغ هنری و نیز ساختن آهنگهایی بود كه مایه هایی غنی از ردیف موسیقی ایرانی به صورتی شكوهمند، دارای فرم مستحکم، دلنشین و خوب پرداخته شده و به گوش میرساند. یک صفحه از تارنوازی او همراه آواز ادیب خوانساری در سالهای 1307 یا 1308 ضبط شده است. ماندگاری عبدالحسین برازنده در محیط محدود اصفهان، مانع شد كه هنرش به شكوفایی و شناسایی برسد. زیرا تمام امكانات معرفی هنرمند به جامعه ایرانی، در تهران متمركز بود.
از این رو از بین چند صد ساختۀ او، تنها تعداد اندكی به اجرا و ضبط رسیده است و آلبومی مستقلی از او منتشر نشده است. همان تعداد آلبوم نیز تنظیم و اركستراسیون مجدد، در برنامههای گلها مورد استفاده قرار گرفته است مانند »آتش دل« و »رنگهای طبیعت« كه ابتدا در سالهای  1303 تا 1307 در صفحه های گرامافون با صدای خواننده بزرگ ایرانی، جلال تاج اصفهانی، ضبط شد. برازنده در همان سالهای  1334 تا 1347 نیز میتوانست نیرویی قوی و خلاق برای برنامۀ گلها و گردانندگان آن باشد و از هنر آهنگسازی، تارنوازی و ُ حسن سلیقه او در موسیقی استفاده شود؛ ولی چنین نشد. عبدالحسین برازنده، بی تردید وی یکی از بزرگترین آهنگسازان کلاسیک ایرانی در دورۀ خود بود.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.